Czym jest ?

Inteligentny budynek ( inteligentny dom , system zarządzania budynkiem , „Smart Home”) określamy tak wysoko zaawansowany techniczny budynek . Taki dom posiada system wielu czujników i detektorów, a także jeden zintegrowany system zarządzania wszystkimi instalacjami. Liczba podłączonych systemów jest nieograniczona i tylko jej wartość zależna jest od użytkownika.

Rodzaje systemów inteligentnego domu dzielimy na:

- Przewodowe – opierające się na kablach internetowych RJ-45 , przełącznikach sieciowych switch oraz dyskach sieciowych NAS

- Bezprzewodowe – sterowane zdalnie za pomocą Bluetooth, Wi-fi itp.

Inteligentny dom/budynek
Inteligentny dom/budynek
Przewodowy/Bezprzewodowy – jaki wybrać?

Przewodowe systemy inteligentnego budynku są najczęściej wybierane przez klientów w sytuacji gdy budynek jest w trakcie budowy lub generalnego remontu.

W takim etapie jest łatwiejsze zainstalowanie potrzebnych kabli oraz przewodów, niż w mieszkaniach, gdzie wymagane będzie niszczenie ścian. Decydując się na przewodowy system , trzeba podjąć decyzje o rozmieszczeniu każdego urządzenia już na etapie budowy domu, gdyż cały ten system na stałe stanie się komponentem domu. Niepodważalną zaletą systemu przewodowego jest ekspresowy przesył danych oraz stabilność systemu.

System bezprzewodowy jest bardzo dobrym wyjściem w wypadku mieszkań w blokach. Dużym plusem dla takiego rozwiązania jest to , że każde nowo dodane urządzenie może być zaimplementowane w dowolnym momencie. Do takiego rozwiązania wymagana jest bardzo dobra jakość połączenia z siecią bezprzewodową , w wypadku gdy urządzenia znajdują się w znacznej odległości od siebie wymagane jest zainstalowanie tzw. „repeatera” (wzmacniacza sieci).

Rola inteligentnego domu

Zainstalowanie inteligentnej instalacji w domu , daje nam takie zalety jak:

- Wzrost bezpieczeństwa w mieszkaniu / domu / firmie;

- Możliwość monitorowania danego miejsca pod naszą nieobecność

- Zmniejsza koszty powiązane z awariami , kradzieżą oraz włamaniem

- Wygoda w użytkowaniu podłączonych urządzeń

Inteligentny dom/budynek
Inteligentny dom/budynek
Przykłady użycia inteligentnej instalacji

- Zabezpieczenie okien oraz drzwi dzięki zainstalowaniu czujników otwarcia drzwi/okien, które przy każdej próbie otwarcia wyśle powiadomienie na twój smartfon.

- Czujniki dymu , zalania oraz gazu, które po wykryciu niebezpieczeństwa uruchamiają wentylacje, a w razie awarii np. pralki , czujnik wody ją wyłączy.

- Systemy sterowania ogrzewaniem ułatwiają kontrolowanie temperatury panującej w domu . Zasada działania jest taka sama co manualna, z tym że sterowana jest z poziomu stacji centralnej.