Dlaczego warto?
Zamiana tradycyjnej żarówki na żarówki halogenowe lub świetlówki kompaktowe, pozwala nam zaoszczędzić aż do 80% na rachunkach za światło. W zwykłej żarówce 100-watowej tylko 5% energii jest przetwarzane na widzialne światło, a pozostałe 95% tracone jest w postaci ciepła. Jak również zaletami najnowocześniejszych źródeł światła jest dużo dłuższa żywotność , duży wybór kształtów oraz gwintów.
Przy wyborze lamp energooszczędnych należy zwrócić uwagę na ich właściwości takie jak:
- Klasa energetyczna – Podana literami od A do G ( Oznaczenie literą „A” jest oznaczeniem klasy energooszczędnej)
- Żywotność – Czyli czas świecenia podany w godzinach , tutaj jest bardzo wysoki przedział w zależności od danego źródła światła ( Żarówka – 1000h , Żarówka halogenowa – 2000-5000h , Zintegrowana świetlówka kompaktowa – 6000-15000h, LED – 30000-50000h ).
- Barwa światła – Wyrażona w kelwinach ( Nowoczesne energooszczędne oświetlenie jest udostępniane w barwach chłodnych , neutralnych oraz ciepłych )
- Strumień świetlny – Podawany w lumenach określający skuteczność źródła światła
- Świetlówka – Zużycie prądu w przeciwieństwie do tradycyjnej żarówki jest 5-6 krotnie mniejsze , a żywotność jest od 6 do 15 raza dłuższa. Stosowana w pomieszczeniach, gdzie światło jest zapalone przez dłuższy czas.
- Żarówka halogenowa – Taka żarówka pobiera o 25-30% mniej energii przy takiej samej wartości oświetlenia w stosunku do jej tradycyjnego odpowiednika. Jak również dają one więcej światła ( 18-22 lumenów/wat)
- Diody LED ( Diody elektroluminescencyjne ) - Średnio 10-20-krotnie mniejsze zużycie energii od żarówki starego typu , a trwałość 30-50-krotnie większa.
Podsumowując wymiana standardowej żarówki na żarówkę halogenową pozwala zaoszczędzić aż do 50% ( w przypadku nowoczesnych konstrukcji) , w przypadku świetlówki aż do 80% opłat za światło, a LED kwalifikuje się w oszczędności do ponad 80%. W formie ciekawostki gdyby obniżyć zużycie energii elektrycznej o 20% w systemach oświetleniowych w Europie pozwoliłoby zaoszczędzić ponad 14 mld euro ( przy stawce 0,1 euro za 1kW/h) oraz zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery o 59 mln ton