Co to jest ?

Domofon (również bramofon) to elektroniczne urządzenie o prostym działaniu , ułatwiające nam życie , jak i podnoszące poziom naszego bezpieczeństwa. Umożliwia on komunikacje głosową na małą odległość bez pośrednictwa centrali. Komunikacja odbywa się najczęściej pomiędzy zewnętrzną kasetą bramową a zamontowanym wewnątrz unifonem. W szczególności są wykorzystywane w mieszkaniach oraz domach do zdalnego otwierania drzwi. Domofon połączony z kamerą oraz wyświetlaczem określamy terminem wideodomofon.

Domofony , Wideodomofony

Rodzaje domofonów

Bramofon

Wykorzystuje prosty system łączności między bramą lub furtką wejściową a lokalami w budynku. Zdarza się , że zamiast wewnętrznie zamiast zamontowanego unifonu , jest zainstalowany urządzenie głośnomówiące.

Domofon analogowy

Taki domofon jest najprostszą wersją tego urządzenia. Kaseta zawiera wizytówki i indywidualne przycisku do każdego osobnego lokalu w budynku.

Domofon cyfrowy

Jest to bardziej zaawansowana wersja urządzenia , opierająca się na technice mikroprocesorowej. Kaseta posiada klawiaturę cyfrową , dzięki której można wybrać numer lokalu jak i można wprowadzić kod odblokowujący bramę lub drzwi. Taka kaseta ma też cyfrowy wyświetlacz , na którym wyświetlany jest wybrany numer , jak również mogą być tam pokazane dodatkowe informacje jak np. nazwisko albo nazwa lokalu

Domofon/Wideodomofon IP/SIP

Takie domofony oparte są na protokole TCP/IP jak również SIP. Są one urządzeniami sieciowymi , które działają w zakresie sieci LAN i WAN. Wewnętrznie zamiast unifonów mogą być zamontowane wideo-unifony oraz switche POE. Zewnętrzna kaseta wyposażona jest we własny system operacyjny ( Linux / Android ), mikrofon, głośnik , kamerę IP , wyświetlacz LCD , czytnik RFID. W przeciwieństwie do cyfrowych odpowiedników, ich funkcjonalność, może być rozszerzona o system detekcji twarzy , syntezator mowy , jak również przekierowanie połączenia na smartfon.

Wideodomofon

Odmiana domofonu z zainstalowaną kamerą umieszczoną w kasecie bramowej , oraz unifonami z wbudowanymi monitorami. Lokatorzy mogą obserwować osobę, z którą prowadzą konwersacje za pomocą monitora. Takie urządzenia mogą być zamontowane w dwóch wersjach wyświetlacza: czarno-biały oraz kolorowy.

Podsumowując, dzięki domofonom oraz wideodomofonom można kontrolować kto wchodzi wchodzi lub wychodzi z budynku. Dzięki takiemu urządzeniu możemy zapobiec sytuacjom gdy ktoś niepożądany próbuje wtargnąć na nasz teren. Zwiększa to poziom naszego bezpieczeństwa jak i osób przebywających w budynku lub domu. Dlatego montuje się je również w miejscach pracy , gdzie już są standardowym wyposażeniem systemu kontroli dostępu.