Co to jest usługa Active Directory?

Active Directory to implementacja protokołu sieciowego warstwy aplikacji LDAP (ang. Lightweight Directory Access Protocol) wprowadzona na rynek przez firmę Microsoft w serwerowych wersjach swoich systemów – Windows Server. Obecnie usługa AD jest także dostępna w systemach z rodziny Linux.

Protokół LDAP stosowany jest w tak zwanych usługach katalogowych. Usługa katalogowa to baza danych, zawierająca informacje o użytkownikach, grupach użytkowników, komputerach, a także zasobach sieciowych, działających w sieciach firmowych. Dzięki implementacji polis zawiera także szczegółowe informacja na temat uprawnień i dostępów do zasobów sieci korporacyjnej.

usługa Active Directory
Active Directory

Dzięki AD administratorzy mogą w łatwy sposób centralnie z poziomu jednej konsoli zarządzać wszystkimi zasobami sieci w sposób intuicyjny i błyskawiczny. To narzędzie umożliwia także wdrażanie innych rozwiązań w sposób scentralizowany.

Usługa AD umożliwia pełne i sprawne zarządzanie zasobami informatycznymi w firmie z którym wiąże się także zabezpieczenie dostępów do zasobów infrastruktury informatycznej oraz wdrożeniem poziomów dostępu oraz wymuszenie na użytkownikach stosowanie zasad bezpieczeństwa.

Do wdrożenia usługi AD niezbędne jest zainstalowanie serwera z oprogramowaniem Windows Server lub Linux.

Nasi specjaliści chętnie wdrożą usługę AD w Państwa przedsiębiorstwie. Zapraszamy do kontaktu aby umówić się na konsultację.